انجمن علمی مهندسان نفت ایران

ترجمه تخصصی متون
توسط کانون مترجمان نفت و شیمی

تنها یک کلیک تا بزرگترین کتابخانه آنلاین نفت و گاز و پتروشیمی

»
«برای استفاده از تمام امکانات و مطالب انجمن به جمع 35937 عضو سایت بپیوندید! ثبت نام
پکینگ پال رینگ برج های صنایع نفت و پالایش

armin95
کاربر عادی

1
پکینگ پال رینگ برج های صنایع نفت و پالایش
۰۳/۰۶/۱۳۹۵، ۶:۱۵ ساعت
در این مقاله می خوانیم استفاده از انواع پرکن ها و پکینگ ها از نوع پال رینگ – راشینگ رینگ - سدل رینگ ( زین اسبی ) - پرکن کروی شکل - پکینگ متخلخل کروی شکل و ...
دانستن پارامترهای کلیدی و یا اصل کلی برای انتخاب پال رینگ مناسب برای استفاده در برج های آکنده و ستون های آکنده
پارامترهای انتخاب پال رینگ عبارتند از : وزن پکینگ ، سطح ویژه ، VOIDAGE  و packing factor می باشد
کدام یک مهم ترین است؟ در مرحله اول ،  افت فشار درون برج بر اساس دبی های ورودی مایع و گاز - همچنین قطر و ارتفاع برج و دمای برج مهم میباشد
پکینگ پال رینگ پلاستیکی چند کاره است . این محصول بر اساس پلاستیک Ring  Rasching تولید شده و نوع پیشرفته راشینگ رینگ میباشد و در مقایسه با آن ، هر دو آنها از ابعاد مشابه استوانه ای تشکیل شده اند  ، اما پلاستیک پال رینگ  دارای دو ردیف سوراخ پانچ شده میباشد و توسط پره ها به مرکز استوانه وصل شده است ، که به طور قابل توجهی  عملکرد پرکن را از نظر توان ، بازده و افت فشار افزایش می دهد .
مزایا :
این ویژگی های مانند حجم آزاد بالا ، افت فشار کم، ارتفاع واحد  انتقال جرم کم ، نقطه جاری شدن سیل بالا ، تماس  یکنواخت با گاز و مایع ، وزن مخصوص کم ، راندمان انتقال جرم بالا و غیره.
پکینگ ها و پرکننده های پال رینگ  در انواع اندازه های مختلف از پلاستیک ها و پلیمر های گوناگون تولید می گردد . که هر کدام از مواد پلیمری قابلیت های ویژه ای را به پکینگ میبخشند . که در موارد مختلف از آن استفاده می گردد . از جمله مواد پلیمری میتوان به پکینگ پال رینگ پلی پروپیلن – پکینگ پال رینگ پلی اتیلن – پکینگ پال رینگ ترموپلاستیک – پکینگ پال رینگ پلی کربنات و پکینگ پال رینگ پلی پروپیلن تقویت شده را نام برد .
ویژگی این مواد پلیمری و پلاستیکی ، توانایی بهینه سازی ظرفیت و بهره وری بر اساس الزامات برجها و ستون های مختلف  و امکان استفاده در درجه حرارت برج ها در محدوده از 60 ℃ تا 160 ℃ را امکان پذیر می نماید .
خواص فیزیکی و شیمیایی پکینگ پال رینگ پلاستیکی که به صورت نامنظم ( رندوم ) استفاده می شود :
پال رینگ پلی پروپیلن  مقاوم در برابر اسید و دقیقا برای استفاده در محیط های خورنده و اسیدی و قلیایی  طراحی شده  است . پال رینگ و پرکن  ارائه شده ما مناسب است که در ستون ها و برج ها برای عملیات انتقال جرم  و افزایش انتقال سطح و انتقال حرارت در صنایع مختلف استفاده  شود . پکینگ های پال رینگ ساخته شده از پلی پروپیلن و پلی اتیلن در برابر عوامل شیمیایی ، الکلی ، اسیدها ، گریس ها ، روغن ها ، چربیها و مواد بیولوژیک کاملاً مقاوم می باشند. از جمله فواید پلاستیکها (پلی پروپیلن و پلی اتیلن ) : پایداری ، طولانی بودن عمر مفید ، خاصیت خود خاموشی و قابلیت یکنواخت ساختن قطرات آب (Wetting ) بر روی سطح می باشد.
خصوصیات پکینگ مناسب
1- در مقابل عوامل شیمیایی آب مقاوم باشد.
2- در برابر خوردگی مقاوم باشد.
3- زمان مناسبی برای ایجاد فیلمی از آب گرم جهت تبخیر ایجاد نماید.
4- پال رینگ پلی پروپیلن و پلی اتیلن  در مقابل درجه حرارت آب گرم تا 100 درجه سانتیگراد مقاوم می باشد. پکینگ ترموپلاستیک دارای تحمل حرارت تا دمای 160 درجه سانتیگراد است .
5- کمترین افت فشار استاتیک را در برابر جریان هوا داشته باشد.

موارد استفاده
از پکینگ ها در انواع برج های خنک کننده Natural draft – Bottle Type – Counter Flow – Cross Flow ، مربوط به صنایع کاغذ ، فولاد ، قند ، شکر ، غذایی ، شیمیایی ، پتروشیمی ، پالایشگاه ها ، نیروگاه ها ، انواع سیستم های تهویه و برای ارتقاء راندمان برج های خنک کننده قدیمی استفاده می شود. از طرف دیگر ، در انواع شوینده های هوا ، رطوبت زنها ، سیستم های تصفیه فاضلاب ، برج های ازت زدایی و حوضچه های پرورش ماهی نیز کاربرد دارند.برای عملیات فرآیندی نظیر برجهای تقطیر – جذب – دفع و غیره به کار می رود . از جمله عملیات عریان سازی گازها -برجهای خنک کننده  (CoolingTower ) – پکیج های هوا زدا -برج اسکرابر -عمل جذب کردن برای کنترل بوهای مواد سمی – تهویه و هوا دهی – جداسازی و تفکیک جزئی گازها– عملیات تصفیه روغن ، فیلتذاسیون سوخت ، فلاشینگ روغن ، سیستمهای وکیوم ،  عملیات میکروبیولوژی و زیست شناسی و دیگر کاربردهای انتقال حرارت و انتقال جرم»»» با توجه به تجربه زیادی که تجهیز صنعت در این حوزه دارد ، ما باید خودمان را به عنوان تولید کننده قابل اعتماد ، صادر کننده و تامین کننده قطعات صنعتی مورد نیاز صنایع مختلف متمایز نمائیم . »»»
 مهندس رضائی (کارشناس شیمی - گرایش صنایع پتروشیمی ) همراه : 09370648945
برای اطلاعات بیشتر از سایت های زیر دیدن نمائید :
دیدن لینک دانلود برای میهمانان امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد شوید
دیدن لینک دانلود برای میهمانان امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد شوید
دیدن لینک دانلود برای میهمانان امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد شوید
ایمیل : [email protected] پکینگ ها و پرکننده های پال رینگ و راشینگ رینگ بهترین جایگزین برای سینی های برجهای جذب ، دفع ، اسکرابر ، تقطیر و ... می باشد .
در گذشته در برج ها و ستون های ذکر شده در فرآیند های گوناگون از سینی (tray ) استفاده می کردند . که باعث این میشد برای رسیدن به انتقال جرم و انتقال سطح مورد نظر ارتفاع برج ها را افزایش دهند و همچنین در تمام نقاط برج کنترل دبی و  فشار فاز مایع ، بخار و گاز را داشته باشند که به مراتب کارائی این برج ها بسیار پائین و در عین حال استهلاک این سینی ها ، گرفتگی و آسیب دیدن آنها ، تعمیرات و نصب کردن آنها شرایط استفاده از آنها را بسیار دشوار می کرد . با جایگزین کردن پکینگ ها و پرکننده های اولیه که راشینگ رینگ نام داشت افزایش سطح انتقال جرم و انتقال حرارت و انتقال سطح باعث استقبال از این پکینگ ها گردید که با گذشت زمان و تغیرات در راشینگ رینگ ها و بهتر کردن کارائی پکینگ ها و پرکننده ها نوع بهبود یافته یا تکامل یافته آن به نام پکینگ و پرکن پال رینگ تولید گردید از انواع پکینگ پال رینگ جنس پلی پروپیلن و پلی اتیلن و مواد پلیمری  و پلاستیکی به علت این  که راندمان بالا ، افت فشار مناسب ، مقاوم در برابر محیط های اسیدی ، وزن بسیار کم ، استفاده بسیار راحت در نصب و مهمتر از همه قیمت مناسب آن ، مورد توجه صنایع مختلف قرار گرفت . که البته برای دماهای 100 تا 110 درجه قابل استفاده هستند لذا برای دماهای بالاتر از پکینگ استنلس استیل میتوان استفاده کرد و معایب استفاده از استیل وزن بالای آن ، قیمت خیلی بالا و خوردگی در محیط های اسیدی و خورنده می باشد . لذا صنایع شیمیائی محمد با استفاده از تجربه چندین ساله کارشناسان این شرکت و دانش محور بودن طراحیها ، اخیراً از مواد ترموپلاستیک تقویت شده برای بالا بردن  و مقاومت تا دمای 160 درجه سانتیگراد و همچنین تحمل فشار بالا ؛ ضربه پذیری و استحکام بالا ، جلوگیری از رسوب املاح معدنی بر روی پکینگ و خاصیت ضد خوردگی در محیط های اسیدی موفق به تولید پکینگ پال رینگ  سایز 2 اینچ جهت جایگزینی بجای پکینگ استیل نموده است .
»»» با توجه به تجربه زیادی که تجهیز صنعت  در این حوزه دارد ، ما باید خودمان را به عنوان تولید کننده قابل اعتماد ، صادر کننده و تامین کننده قطعات صنعتی مورد نیاز صنایع مختلف متمایز نمائیم . »»»
 مهندس رضائی (کارشناس شیمی - گرایش صنایع پتروشیمی ) همراه : 09370648945
برای اطلاعات بیشتر از سایت های زیر دیدن نمائید :
دیدن لینک دانلود برای میهمانان امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد شوید
دیدن لینک دانلود برای میهمانان امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد شوید
دیدن لینک دانلود برای میهمانان امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد شوید
ایمیل : [email protected]

موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مقاله پکینگ و پرکن برجهای آکنده armin95 0 292 ۰۳/۰۶/۱۳۹۵، ۶:۱۰
آخرین ارسال: armin95
کاربران در حال بازدید این موضوع:
1 مهمان
تاپیک های مهم انجمن

برای دریافت مهم ترین مطالب
به کانال تلگرامی انجمن بپیوندید!
© 1390-1396 کلیه حقوق برای انجمن مهندسان نفت ایران محفوظ است.هر گونه کپی برداری و انتشار محتوای رایگان سایت بدون ذکر منبع و یا محتوای غیر رایگان به هر شکل، ممنوع است.