refinaryrig
افراد میهمان مجاز به دانلود فایل نمی باشند. اگر حساب کاربری دارید وارد شوید و مجدد تلاش کنید. در غیر این صورت ثبت نام کنید.
انصراف

دانشگاه های نفتی برتر در اروپا


۱ ۲۴۶۳ ۱ ۱۳۹۶/۰۷/۲۴ ۰۸:۲۱
دانشگاه‌هایی که ما در آن‌ها تحصیل کرده‌ایم، با امروز و فردای زندگی شغلی ما پیوند خورده‌اند. در این مقاله با بهترین دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته‌های مهندسی نفت و گاز در اروپا آشنا می‌شویم. هرچند این فهرست نیازمند روزآمدی در سال‌های آینده است.

1. دانشگاه آبردین
شهر آبردین در نزدیکی میدان های نفتی دریای شمال، یکی از شهرهای برتر صنعت نفت و گاز در دنیا است. در سال های آینده، همچنان این شهر موقعیت خود را به دلیل دارا بودن کارکنان مستعد، دانش و تجربه مردان و زنان متخصص در صنعت نفت حفظ خواهد کرد.
دانشگاه آبردین تنها دانشگاه اسکاتلند است که رشته مهندسی نفت و گاز را به دانشجویان ارایه می کند. سایر رشته های مهندسی نیز در این دانشگاه تدریس می شود. امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی نفت و گاز و رشته مهندسی زیردریا نیز در این دانشگاه فراهم شده است.

2. دانشگاه آی اف پی انرجیز نوویلیز
این دانشگاه فرانسوی از تجهیزات و امکانات آموزشی و پژوهشی قابل توجهی برخوردار است. این تجهیزات یکی از پیش نیازهای تخصص و عملکرد مناسب آموزشی دانشجویان است. سال هاست که این دانشگاه پیشرفته ترین پروژه های پژوهشی را طراحی و اجرا می کند.
این دانشگاه در بخش انرژی های فسیلی و انرژی های نو نیز فعال بوده و در آن رشته هایی نظیر کارایی انرژی، سوخت های زیستی و فناوری های انرژی های نو تدریس می شود. وویس چاوین برنده جایزه نوبل شیمی در سال 2005 میلادی از اساتید این دانشگاه است. این دانشگاه پویا با رویکرد اثربخش آموزشی خود توانسته است امکان بورسیه برای 80 درصد فارغ التحصیلان خود را در 50 شرکت فرانسوی و خارجی فراهم کند.

3. دانشگاه فناوری دلفت
این دانشگاه بزرگترین دانشگاه فنی کشور هلند بوده و در بسیاری از شاخه‌های علمی جز دانشگاه‌های برتر دنیا محسوب می شود.

4. دانشگاه مونتانونیورسیتات لیوبین
بخش مهندسی نفت در این دانشگاه اتریشی یکی از بهترین دانشگاه های فعال در صنعت نفت و گاز قاره اروپا است. این دانشکده از بخش فعال پژوهشی و نسبت کم تعداد دانشجو به استاد سود می برد.
گفتنی است که این دانشگاه دارای شرکای تجاری بزرگی بوده و شرکت های بزرگ صنعت نفت از خدمات این دانشگاه بهره می برند. اکثر دانش آموختگان این دانشگاه از بورسیه های شرکت های نفتی بهره مند می شوند.

5. دانشگاه استاوانگر
این دانشگاه نروژی یکی از بهترین مکان های تحصیل در رشته مهندسی نفت محسوب می شود. نروژ از کشورهای پیشرو در صنعت نفت به شمار می رود. این دانشگاه بیش از 10000 دانشجو دارد و 10 درصد آنها خارجی هستند. 26 شرکت بزرگ نفتی در اطراف این دانشگاه دارای شعبه هستند. در این دانشگاه رشته های مختلف مربوط به صنعت نفت تدریس شده و با حمایت دولت نروژ، دانشگاه استاوانگر به کانون توسعه فناوری های افزایش ضریب بازیافت و پژوهش در مورد آن تبدیل شده است.

6. دانشگاه مهندسی نفت هریوت وات
این دانشگاه در جزیره بریتانیا از جایگاه پژوهشی و فنی بالایی برخوردار است. امکانات این دانشگاه نیز در سطح بالایی بوده و جوایز مختلفی را کسب کرده است.

7. امپریال کالج
این کالج در لندن قرار دارد و دوره های یک تا دو ساله مهندسی نفت برگزار می کند. دانش آموختگان این دانشگاه از تخصص بالایی برخوردار بوده و از دیرباز ارتباط گسترده ای با شرکت های بزرگ نفتی دارد.

8. دانشگاه علوم و فناوری نروژ
مهندسان نروژی با دانش، تخصص و تجربه در دنیا شناخته می شوند و تعداد زیاد دانشگاه های نروژی در این فهرست، چندان عجیب نیست. 10 درصد دانشحویان این دانشگاه، خارجی بوده و آموزش زبان نروژی یکی از پیش نیازهای تحصیل در این دانشگاه محسوب می شود.

9. دانشگاه روبرت گوردن
این دانشگاه در شهر آبردین اسکاتلند قرار دارد و یکی از دانشگاه های مدرن و پیشروی این کشور محسوب می شود.

10. دانشگاه فنی اسکاتلند
این دانشگاه در بخش علوم فنی طبیعی فعالیت دارد. سال هاست که متخصصان این دانشگاه به دنبال یافتن راه هایی برای برداشت بیشتر نفت از میادین هیدروکربوری هستند.

11. دانشگاه فنی کرت
این دانشگاه از سابقه فنی چشمگیر و روابط گسترده صنعتی برخوردار است.

12. دانشگاه لیدز
سال هاست که شرکت های نفتی شل، بی پی، آپاچی و توتال به دنبال جذب فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند. سطح بالای علمی این دانشگاه از عوامل این رویکرد است.
فراموش نکنید که صنعت نفت براساس پیش بینی ها تا سه دهه آینده همچنان در چرخه تامین انرژی دنیا فعالیت خواهد کرد. هرچند پیش بینی آینده بسیار دشوار است.

 

همایون قاسمی
مدیر و موسس
کارشناس ارشد مهندسی نفت

به اشتراک بگذارید
برای ارسال نظر باید ثبت نام کنید یا به حساب خود وارد شوید.

amir-1992
amir-1992
عضو عادی
سلام
در مورد دانشگاه استاوانگر این دانشگاه اصلا در رنک معتبر جهانی qs نیست. کسی میدونه با اینکه تو زمینه ی نفت معروفه حتی اخرای رنک هم نیست؟؟

با تشکر
۱۳۹۶/۰۸/۰۴ ۰۷:۲۶

47442
0